Bilgi Çağında Kadın Eğitimi

Geçenlerde “Dünya Kız Çocukları Günü” idi. Değer verilmesi güzel fakat kırsal bölgelerde hala okul hayatı yarıda kesilen kız çocukları var. Mühendislik ve tıp bilimlerinde, politika ve üst yönetim pozisyonlarında erkeklerin oranlarını kadınlardan çok olması aralarındaki eğitim seviyesi farklılıklarının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Kadınlar günümüzde sadece okullardan eğitim almıyor. çeşitli kitle iletişim araçlarıyla da öğreniyor. Bu araçlardan biri televizyon. Özellikle çalışmayan kadınların en çok takip ettikleri programlar sağlık, yemek ve diziler başlıklarında toplanabilir. Eğitici içeriği olan programların bazıları onlar için gerçekten yararlıyken, dizilerdeki hayatlarla kendi hayatlarını karşılaştırmaları  ise onları bunalıma sürüklediği için televizyon sakıncalı da olabiliyor.

Yaşam boyu öğrenme ve mobil öğrenme kavramlarının gündemde olduğu bu dönemde kadınlar da internet aracılığıyla çeşitli yollarla yeni bilgiler öğrenebiliyorlar. Sağlık, çocuk bakımı, ev ekonomisi, mutfak, güzellik ve bakım konuları ise en çok merak ettikleri konular arasındadır. İnterneti aktif kullanarak çeşitli bilgiler edinen kadınlar artık biraz olsun bilinçli olmakla birlikte, aralarından bazıları ise uzmanlık gerektiren konularda da söz sahibi gibi çevrelerine akıl verir oldular adeta. Onlar artık hem ev hanımı, hem doktor, hem öğretmen, hem psikolog gibi adeta. Bu noktada bilgi deryası olan internette doğru bilgilere ulaşabilmek bilgi okuryazarlığı becerisini gerektirir. Bilgi okuryazarı becerisi gelişmiş bir kadın hangi sitelerin veya televizyon kanallarının doğru bilgi içerdiğini, bu bilgileri nerelerde ve nasıl kullanacağını iyi bilir. Tüm bu sebeplerden dolayı eğitim seviyesi hangi düzeyde olursa olsun kadının birey olarak yaşam boyu öğrenme yaklaşımının gerektirdiği şekilde kendini eğitiminin sorumluluğunu alması gerekir. Kendi eğitimi için internette güvenilir bilgi kaynaklarına ulaşmak gerekir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir