Akıllı Telefonum Öğrenme Aracım: Bilgi Çağı İnsanı Mobil Öğreniyor

            Günümüzde yaşanan teknolojik ve kültürel ilerlemenin temel sebebi, insanın daima bilme ve öğrenme isteğidir. Toprağın işlenmeye başlaması, düşüncelerin sembollerle ifade edildiği ilkyazılar, matbaanın bulunması, sanayi devrimi ve makineleşme, bilimsel araştırma yöntemleri, telekomünikasyon alanındaki devrim, bilgi işlem ve bilgisayar teknolojisindeki ilerlemeler; bilginin gelişmesi bakımında önemli dönüm noktalarındandır.

yeni-bit-eslem-resmi

              Hızlı bilgi artışına yetişmek her geçen gün zorlaşmaktadır. İnsanlığın her 70 senede toplam bilgisi ikiye katlanmaktadır ve insanlığın sahip olduğu bilginin %90’ının son 30 yılda üretilmiştir. İnsanlar  restoranlarda yemek yerken, yolculuklarda, otobüs duraklarında, gelişen çeşitli teknolojik araçlarla sürekli yeni bilgi edinebiliyorlar. Günümüzde bu duruma en iyi örnek yeni piyasaya sürülen mobil internet cihazlarıdır. Bu cihazlarla insanlar internete her saniye yeni eklenen bilgilere ulaşma imkânı buluyorlar.

             Bilgisayarların yaşamın her alanında kullanılmaya başlamasıyla kurum ve kuruluşlar tamamen değişti. Bir gün insanlar okula, işe, alışverişe, hastaneye, doktora, kütüphaneye, mahkemeye vb. gitmeyebilirler. İstedikleri her yerden bilgisayar ve diğeri iletişim araçlarıyla her türlü faaliyete katılabilir hale gelebilirler.

           Bilgi toplumunda insanlar birlikte bir şey öğrenebilmekte ve paylaşabilmektedir. Bu durumu imkânlı hale getiren ise internet ve teknolojinin gücünü kullanan kitle iletişim araçlarıdır. Sosyal paylaşım siteleri ise günümüzde en popüler iletişim araçlarıdır. İnsanlar artık birbirilerinden haber almak için uzaklık engeli ile karşılaşmamaktadır. Dünyanın farklı kıtalarında yaşayan insanlar bile birbirinden birkaç saniye de haber alabilmektedir. Başka insanlarla tanışmak da artık çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. İnsan ilişkileri hızlı başlayıp, hızlı gelişmekte ve çoğu defa hızlı tükenmektedir. Kısacası bilgi toplumunda çok yönlü gelişmeye ve bilgi edinmeye yönelik bir insan anlayışı vardır. İnsanın bilgi teknolojilerine uyum sağlaması zorunlu hale gelmiştir. Bilgi toplumunun insanı, bilginin birikimli olma niteliği nedeniyle yaşamı boyunca öğrenmek kendini geliştirmek zorundadır.

           İnsanlığın geldiği son nokta  akıllı telefonlarla istedikleri her türlü bilgiye anında ulaşmak oldu. Arkadaşlarının hayatları, resmi işlemler, ulaşım durumu, merak ettikleri herhangi bir konu ile ilgili her türlü bilgiye anında ulaşabiliyorlar. Bu teknoloji doğru ve kararında kullanılabildiği zaman çok faydalı aslında. Hatta okullarda eğitim aracı olarak bile kullanılabilir. Tablet uygulamaları bunun için bir başlangıç oldu. İnsanların akıllı telefonlarını öğrenme amacıyla kullanması ise bizi mobil öğrenme kavramına götürüyor.

              Mobil öğrenme bir uzaktan eğitim modelidir. E-öğrenmenin bir uzantısı m-öğrenme olarak karşımıza çıkıyor. Okullarda kullanıldığında mekan ve zamandan ekonomi sağlayarak, eğitimde fırsat eşitliğinin de önünü açıyor. Artık yurt  dışında bir kursa katılmak için binlerce mil uzaklıklara gidip orada belli bir süre konaklamak zorunda değilsiniz. Bundan sonraki bilgi teknolojilerinin hangi noktaya gideceği insanı bilim kurgu filmlerindeki fantezilerin gerçekleştireceğine inandırıyor insanı.

 

 

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir