PISA 2015 Türkiye Sonuçlarının Araştırılması

PISA’da yani “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı”nda okulda öğretilen bilimsel bilgi artışının değerlendirilmesinden ziyade bilimsel bilgilerin günlük yaşamda kullanımının değerlendirilmesine odaklanıldığından; ders adları yerine “Fen Okuryazarlığı, Matematik Okuryazarlığı, Okuma Becerileri” kavramları kullanılmaktadır. PISA sadece öğrencilerin okul yaşamları ile sınırlı değil, gündelik yaşam çerçevesindedir.   Örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin, üst düzey zihinsel süreçlerin ve öğrenilenlerin gerçek yaşama aktarılmasının değerlendirilmesi esas amaçtır.

pisa-2

http://www.oecd.org/pisa/

2003’ten bu yana fen okuryazarlığı, matematik okuryazarlığı ve okuma becerileri puanlarının artışı, Türkiye eğitim sisteminde ilerleyişi işaret etmiş, yüzleri güldürmüştü. Fakat yeni açıklanan PISA 2005 sınavının sonuçlarının çok daha  önceki yılların sonuçlardan bile daha  düşük olduğu görülmektedir. 72 ülke arasında Türkiye, fen okuryazarlığı alanında 52’nci, okuma becerileri alanında 50’nci, matematik alanında ise 49’uncu sırada yer aldı. araştırılması ve düşünülmesi gereken soruları gündeme getirdi. Bu sorular şunlar olabilir:

  • Sınavda üstün başarı gösteren Japonya, Estonya, Finlandiya ve Kanada gibi ülkelerin eğitim sistemi nasıldır?
  • Türk öğrencilerin birçok ülkeden geri kalmasının sebepleri ve Türk eğitim sisteminin önündeki engeller neledir?
  • Eğitim programlarımız PISA gibi sınavlarındaki ölçme değerlendirme yaklaşımı ile uyumlu öğrenme yaklaşımlarına yer vermesine rağmen neden sonuçlar beklendiği gibi değildir?
  • Türkiye’de ölçme değerlendirme sistemimiz, üst düzey zihinsel süreçlerin ve öğrenilenlerin gerçek yaşama aktarılmasının değerlendirilmesine ne kadar yer veriyor? Türk öğrenciler PISA sınav sisteminde ölçme değerlendirme etkinliklerine aşinalık durumları nasıldır?

 

 

 

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir